Et 2.700 år gammelt seglaftryk fra den gudfrygtige kong Hizkija er fundet i ruinerne på Ofel-højen neden for Hulda-portene i den sydlige del af Jerusalems mure.
I 2. Kongebog 18:5 står der, at ”Hizkija satte sin lid til Herren, Israels Gud. Efter ham har der ikke været hans lige blandt alle Judas konger, heller ikke blandt dem, som havde været før ham.”
– Dette fund bringer liv i fortællingen om kong Hizkija og de gerninger, som han gjorde i sin levetid i Jerusalems kongelige kvarter. Seglet styrker det, vi allerede ved fra Bibelen om Hizkija, sagde dr. Eilat Mazar. Hun arbejder ved Det hebraiske Universitet i Jerusalem, som har ansvaret for udgravningerne.
Hizkijas segl blev fundet i en køkkenmødding i Jerusalem for 6 år siden, men er først nu blevet tydet.
Kilde: Kong Hizkijas’ segl bekræfter Bibelen •Udfordringen
Lignende indlæg:

Nyeste indlæg af Skriften (se alle)
- Skabelsen – Kan 1 Mosesbog 1 og 2 forenes med videnskaben? - 4. august 2020
- Jeg har ikke tid til det der! - 4. august 2020
- KIABB09/10 – Vor trofaste profet - 7. juli 2020
- Herren har gjort store ting for os - 1. juli 2020
- Maria, Guds moder og vores trosforbillede #luthersk vs #katolsk - 24. juni 2020