Flere er blevet skudt, huse er blevet plyndret, og to personer er brændt levende. Det er den brutale virkelighed for kristne på den egyptiske Sinai-halvø den seneste måned, efter den ekstremistiske terrorbevægelse Islamisk Stat (IS) har intensiveret sine angreb mod landets kristne.
De egyptiske myndigheder har opgjort, at omkring 260 kristne familier siden midten af februar er flygtet alene fra byen al-Arish på Sinai-halvøen, der grænser op til Israel og Gaza. Striben af angreb kommer efter, at den egyptiske forgrening af IS i midten af februar offentliggjorde en video, hvor den opfordrede sine tilhængere til at angribe kristne og ødelægge deres liv.
”I er vores vigtigste mål og yndlingsbytte,” lød det med henvisning til kristne i videoen ifølge den amerikanske nyhedsstation CNN.
Kilde: Hundredvis af kristne er flygtet fra Islamisk Stat i Egypten – Kristeligt Dagblad
Lignende indlæg:

Nyeste indlæg af Skriften (se alle)
- Skabelsen – Kan 1 Mosesbog 1 og 2 forenes med videnskaben? - 4. august 2020
- Jeg har ikke tid til det der! - 4. august 2020
- KIABB09/10 – Vor trofaste profet - 7. juli 2020
- Herren har gjort store ting for os - 1. juli 2020
- Maria, Guds moder og vores trosforbillede #luthersk vs #katolsk - 24. juni 2020