GLÆD DIG!
Men jeg vil synge om din styrke, juble om morgenen over din trofasthed. For du er min borg, en tilflugt, når jeg er i nød. (Sl 59:17)
Vi vender nu tilbage til en situationsbestemt salme. David er på flugt fra Saul (igen!) (1Sam 19). Husk at salmerne ikke er ordnet kronologisk, så det er klogt at læse 1 Sam ved siden af disse salmer (hvis ikke læseplanen giver dig nok Bibel).
Salmen har de samme temaer, som de foregående salmer. Derfor vil jeg i stedet opfordre dig til at bede lidt over v. 17 og 18. Ordene er stærke: ”synge”, ”juble”, ”lovsynge”. Midt i al Davids forvirring er der noget, der overskygger problemerne: Tilbedelsen af Gud. Et kristent menneske har en understrøm i sit liv. En understrøm af glæde. Vi kan opleve det som provokerende, når Bibelen næsten forlanger, at vi skal glæde os. Men der er en dyb sandhed i det. Glæden kommer af frelsen. Glæden hviler i, at din sag med Gud er gjort op. Du er fri for straffen, dommen og døden. Så kommer jublen piblende. Du skal ikke dø, men leve (Sl 118:17). Gud er styrken, trofastheden, borgen, tilflugten. Han er den, der holder David oppe, og han holder dig og mig oppe. Han frelste David, og han vil frelse dig og mig.
I NT møder vi megen sorg og megen glæde. Hvad er der mest af? Det er et forkert spørgsmål. Spørgsmålet er i stedet for: Er glæden til stede? Så kan vi også klare modstand sorg og smerte. Vi kan nemlig godt have flere følelser på én gang. Sorg og glæde kan løbe parløb i vores liv. Sorg over tab eller ensomhed, glæde over frelsen. Smerte over en fyring eller mistede penge, glæde over venskabet med Gud. Osv. Livet og livet med Gud er dynamisk, men David lærte igennem mange nederlag, at glæden hos Gud kunne bære ham igennem de værste oplevelser. Den erfaring ønsker Gud også at give dig.
Bibellæseplan: Mark 6:1-29; 2Mose 39-40; Sl 59
Lignende indlæg:

Nyeste indlæg af Skriften (se alle)
- Skabelsen – Kan 1 Mosesbog 1 og 2 forenes med videnskaben? - 4. august 2020
- Jeg har ikke tid til det der! - 4. august 2020
- KIABB09/10 – Vor trofaste profet - 7. juli 2020
- Herren har gjort store ting for os - 1. juli 2020
- Maria, Guds moder og vores trosforbillede #luthersk vs #katolsk - 24. juni 2020
Post your comments