Tidligere har det kønsneutrale ord ‘hen’ holdt sit indtog i de svenske børnehaver, børnebøger og i det talte sprog. Og nu er turen kommet til at gøre Gud mere kønsneutral, hvis du spørger vores svenske broderfolk.
Svenskerne vedtog torsdag forslaget om at præsten ikke længere nødvendigvis skal omtale treenigheden som Faderen, Sønnen og helligånden, men blot Gud, den hellige treenighed, ved et kirkemøde i Uppsala, som er den svenske kirkes øverste organ, skriver Politiken.
Mange kirkesangere og præster har været negative over for forslaget, og kritikere frygter, at vedtagelsen vil ødelægge samarbejdet med resten af den kristne verden.
– Man rører ved det inderste i den kristne tro og spørgsmålet om, hvem Gud er. Der har politiske målsætninger ikke noget at gøre. Man tager dagens moralske norm og lægger nedover troen, og det kan blive skadeligt for kirken, siger Mikael Löwegren, der er præst i Sverige.
Kilde: nyheder.tv2.dk
Lignende indlæg:

Nyeste indlæg af Skriften (se alle)
- Skabelsen – Kan 1 Mosesbog 1 og 2 forenes med videnskaben? - 4. august 2020
- Jeg har ikke tid til det der! - 4. august 2020
- KIABB09/10 – Vor trofaste profet - 7. juli 2020
- Herren har gjort store ting for os - 1. juli 2020
- Maria, Guds moder og vores trosforbillede #luthersk vs #katolsk - 24. juni 2020