Kampene raser lige nu i den vestlige del af Mosul, og Mission Øst fortsætter med at hjælpe tusinder af irakere, der er klemt i kampene mellem internationalt støttede regeringsstyrker og terrorbevægelsen Islamisk Stat. Siden offensiven begyndte i oktober 2016, har organisationen uddelt livsvigtig nødhjælp til i alt 24.000 nødlidende i Mosul-området.
De lokale provinsmyndigheder værdsætter indsatsen og takker i et brev Mission Øst for ”som den første internationale NGO at have uddelt nødhjælp i de befriede dele af det østlige Mosul, først i Gogjali i december 2016 og derefter i andre områder.”
Mission Øst har gang på gang kørt ind i den østlige, befriede del af byen med akutte overlevelsespakker, der indeholder tæpper, spisegrej og hygiejne- og førstehjælpsudstyr.
Kilde: Mosul takker Mission Øst for livsvigtig hjælp | Mission East
Lignende indlæg:

Nyeste indlæg af Skriften (se alle)
- Skabelsen – Kan 1 Mosesbog 1 og 2 forenes med videnskaben? - 4. august 2020
- Jeg har ikke tid til det der! - 4. august 2020
- KIABB09/10 – Vor trofaste profet - 7. juli 2020
- Herren har gjort store ting for os - 1. juli 2020
- Maria, Guds moder og vores trosforbillede #luthersk vs #katolsk - 24. juni 2020