Med citat fra Tredje Mosebog 25:10, “I skal hellige det halvtredsindstyvende år og udråbe frigivelse i landet for alle dets indbyggere; det skal være et jubelår for jer.” Har en gruppe af romerske biskopper fra otte forskellige lande, ved et nyligt besøg i det Hellige Land, fordømte situationen i de områder, Israel indtog efter Seksdageskrigen i 1967.
Ved at presse en helt ny fortolkning nedover bibelens befaling om jubelåret, der kun er relevant for jøder, erklærede biskopperne, at “Under denne halvtredsindstyvende årige besættelse må vi bede for frihed til alle i det hellige land og praktisk støtte alle dem, der arbejder for at skabe en retfærdig fred.”
“Vi har alle et ansvar for at modsætte os opførelsen af bosættelser,…Denne de facto annektering af jord undergraver ikke blot palæstinensernes rettigheder i områder som Hebron og Østjerusalem, men, som FN for nylig erkendte, bringer det chancen for fred i fare.” erklæret biskopperne.
Det eneste land i Mellemøsten, hvor det kristne samfund trives og er i fremgang er forøvrigt Israel.
Kilde: Bishops Invoke Jubilee to Condemn “50 Years of Occupation” in Israel – Israel News
Lignende indlæg:

Nyeste indlæg af Skriften (se alle)
- Skabelsen – Kan 1 Mosesbog 1 og 2 forenes med videnskaben? - 4. august 2020
- Jeg har ikke tid til det der! - 4. august 2020
- KIABB09/10 – Vor trofaste profet - 7. juli 2020
- Herren har gjort store ting for os - 1. juli 2020
- Maria, Guds moder og vores trosforbillede #luthersk vs #katolsk - 24. juni 2020