SALIGPRISNING
Salig er den, som læser op, og de, som hører profetiens ord og holder fast ved det, der står skrevet i den; for tiden er nær (Åb 1:3).
Mange i kirken har det svært med Åbenbaringsbogen, og det kan der være mange grunde til. Den er yderst jødisk i sit sprogbrug. Den er gennem tiden blevet meget misbrugt og mistolket. Den har store og lange domsafsnit, man ikke bryder sig om. Den forudsætter, at man er godt inde i bibelens andre, særligt de gamle testamentelige, bøger for at kunne forstå den. Man synes, at det er en ’lukket bog’, men hvor Daniels bog blev forseglet til endetiden, fik Johannes specifikt at vide, at han ’ikke skulle forsegle profetiens ord i denne bog, for tiden er nær’ (Dan 12:4; Åb 22:10).
Der er efter Herrens ord stor velsignelse ved at høre og bevare Guds ord (Luk 11:28), men Åbenbaringsbogen gør særligt opmærksom på sig selv: ”Salig er den, som læser op, og de, som hører”. Lad den dog blive læst op og hørt i menigheden. Den, der har øre, skal høre, hvad Ånden siger til menighederne. Hvad skal vi høre? ”Profetiens ord”, for Jesu vidnesbyrd er profetiens ånd (Åb 19:10).
Salig er den, som ikke bare hører, men som også ”holder fast ved det, der står skrevet i den”. Jeg har en lille hobby med at samle på kommentarer til Johannes Åbenbaring og har over 40 i mit bibliotek. De udemærker sig ved, at den ene tolker mere hovedrystende end den anden. Hold fast ved det, der står skrevet i bogen, ikke i alle mulige og umulige tolkninger, da vil du se, at bogen, sammen med resten af bibelen, udmærket ’tolker’ sig selv.
Hvorfor er det vigtigt at læse, høre og holde fast ved denne bog? For tiden er nær.
Bibellæseplan: Åb 1; Es 49; Ez 17
Lignende indlæg:

Nyeste indlæg af Skriften (se alle)
- Skabelsen – Kan 1 Mosesbog 1 og 2 forenes med videnskaben? - 4. august 2020
- Jeg har ikke tid til det der! - 4. august 2020
- KIABB09/10 – Vor trofaste profet - 7. juli 2020
- Herren har gjort store ting for os - 1. juli 2020
- Maria, Guds moder og vores trosforbillede #luthersk vs #katolsk - 24. juni 2020