I Israel er man ved at være træt af svenskerne

Det kom ikke som det store chok, da den svenske udenrigsminister, Margot Wallstrøm, igen i går markerede sig med kritik af Israel. Igen handlede det om de israelske sikkerhedsstyrkers måde at håndtere de mange terrorangreb på.

Wallstrøm sagde under et møde, at det bør undersøges, om Israel skal bringes til ansvar for at have skudt og dræbt terrorister, som har angrebet civile borgere. I december udtalte hun, at Israels modsvar var »ude af proportioner«.

Reaktionerne i Israel har været kraftige og er kommet fra begge politiske fløje. Man er yderst utilfreds med at skulle stå model til anklager om at være for hård over for de palæstinensiske terrorister. Israel kæmper en hård kamp for at forhindre daglige terrorangreb. Under flere af de mange angreb (især knivoverfald) er de palæstinensiske terrorister blev skudt og dræbt af sikkerhedsstyrker.

I Israel føler man, at svenskerne er dobbeltmoralske, fordi eksempelvis de franske og amerikanske sikkerhedsstyrker ikke bliver anklaget for at have skudt og dræbt terrorister. Det skete blandt andet i forbindelse mellem angrebene i Paris og San Bernardino, som fandt sted i henholdsvis november og december 2015.

Mere på kilde link

Kilde: Ordet & Israel

 

 

Lignende indlæg:

Følg Skriften på de sociale medier

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Web Design MymensinghPremium WordPress ThemesWeb Development