USA’s præsident, Donald Trump, har bragt en israelsk spions liv i fare ved at videregive oplysninger til Ruslands udenrigsminister om en hemmelig israelsk operation.
Spionen har tilsyneladende fundet ud af, at IS planlægger at sprænge et passagerfly i luften med en bombe gemt i en bærbar computer.
Det rapporterer den amerikanske tv-kanal ABC News.
Spionen har infiltreret Islamisk Stat, og det kan potentielt bringe agentens liv i fare, når USA videregiver oplysningen til en fremmed magt, siger tidligere og nuværende amerikanske embedsmænd til ABC News.
Den israelske spion var i færd med at afsløre en plan fra IS om at få et passagerfly til at styrte.
– Det ser ud som om, at de oplysninger, som spionen har indsamlet, var tilstrækkelige til at få amerikanske embedsmænd til at overveje det stærkt diskuterede forbud mod bærbare computere på alle fly fra Europa til USA, skriver Jerusalem Post.
Kilde: Medie: Trump har bragt en israelsk spions liv i fare – USA – International
Lignende indlæg:

Nyeste indlæg af Skriften (se alle)
- Skabelsen – Kan 1 Mosesbog 1 og 2 forenes med videnskaben? - 4. august 2020
- Jeg har ikke tid til det der! - 4. august 2020
- KIABB09/10 – Vor trofaste profet - 7. juli 2020
- Herren har gjort store ting for os - 1. juli 2020
- Maria, Guds moder og vores trosforbillede #luthersk vs #katolsk - 24. juni 2020