JA, JEG LEVER
”Se på mine hænder og fødder – det er mig. Føl på mig og se; en ånd har ikke kød og knogler, som I ser, jeg har.” (Luk 24:39)
Jeg er et af de mennesker, som ind i mellem ønsker mig tilbage, til den gang Jesus vandrede rundt i Israel. Jeg ville så gerne have set ham, have hørt ham. Han må have haft en fantastisk udstråling. Ikke det vilde udseende, men at få lov at opleve frelseren og menneskesønnen Jesus, det ville bare gøre det så meget nemmere at tro. Sådan tænker jeg i hvert fald at det må være.
Thomas, en discipel af Jesus, bliver ofte kaldt for tvivleren, fordi han ikke troede de andre disciple, da de sagde at Jesus var opstanden, og de havde set ham. Måske er jeg en Thomas – i hvert fald en gang i mellem. Det er bare så meget nemmere at tro noget når jeg selv ser, at det er virkeligt.
Da Jesus kommer til disciplene, lige efter han har vandret med 2 af dem på vejen til Emmaus, bliver de bange, selvom han siger: ”Fred være med jer.”
At Herren er opstået, er bare, for urealistisk til at de kan fatte det. Og så pludselig står han der midt i blandt dem. Disciplene tror, det er en ånd, de ser men Jesus giver dem det mest sikre bevis på sin opstandelse han har, nemlig sig selv i kød og blod! Ikke blot som en ånd.
”Føl på mig, og se” siger han. Se og mærk at det er sandt. Ja, jeg lever. Ja, jeg er opstået fra graven og jeg har sprængt dødens porte og åbnet døren til himlen, for enhver der kommer til mig!
Det er det glædens evangelium som Jesus forkynder!
Bibellæseplan: Luk 24:13-53; Dom 1; Sl 113
Lignende indlæg:

Nyeste indlæg af Skriften (se alle)
- Skabelsen – Kan 1 Mosesbog 1 og 2 forenes med videnskaben? - 4. august 2020
- Jeg har ikke tid til det der! - 4. august 2020
- KIABB09/10 – Vor trofaste profet - 7. juli 2020
- Herren har gjort store ting for os - 1. juli 2020
- Maria, Guds moder og vores trosforbillede #luthersk vs #katolsk - 24. juni 2020
Post your comments